Dieta ketogenna – tylko nowa moda czy rzeczywisty sposób na zdrowie?

Dieta ketogenna od kilku lat podbija rynek spożywczy i bije rekordy popularności w rankingu najczęściej wybieranych diet. Także i my się na nią zdecydowałyśmy. Pewnie wielu z Was to dziwi. Dietetycy wybierający dla siebie samych dietę ketogenną nie budzą zaufania. A jednak!

Czym właściwie jest dieta ketogenna?

Niegdyś każdy zapytany o dietę ketogenną odpowiadał: To dieta wysokotłuszczowa. Kropka.

Dziś? Pojęcie diety ketogennej wygląda nieco inaczej. Niewątpliwie jest to dieta:

  • należąca do diet niskowęglowodanowych (choć nie musi być tak stosowana, bo w wielu przypadkach osoby jedzące spore ilości węglowodanów wciąż mogą mieć sporo ciał ketonowych we krwi)
  • należąca do diet o średniej podaży białka (choć też nie musi być tak stosowana)
  • należąca do diet o zwiększonej ilości tłuszczu (i ponownie: nie musi być tak stosowana)

Ciekawostka: Czy wiesz, że rodzajów diet ketogennych jest ponad 10?

Dlaczego dieta ketogenna zyskała taką popularność?

Niewątpliwie dlatego, że łatwo na niej schudnąć. Teoretycznie! Ponieważ warto wiedzieć, że na samym początku stosowania diety ketogennej tracimy głównie glikogen (czyli materiał zapasowy) oraz spore ilości wody. Z kolei niewiele z tkanki tłuszczowej. Do utraty masy tłuszczowej potrzeba nam deficytu kalorycznego, a nie tony tłuszczu.

Pamiętajmy o tym: nie ma diet, które odchudzają szybciej/wolniej jeśli mamy na myśli samą tkankę tłuszczową. Nie potwierdzają tego żadne badania naukowe.

Czy dieta ketogenna rzeczywiście jest sposobem na zdrowie?

I tak i nie. Dieta ketogenna sprawdziła się w wielu schorzeniach. Rozsławił ją szczególnie dział medycyny zajmujący się leczeniem epilepsji. Później zauważono jej pozytywną rolę w innych dziedzinach medycyny. Wiele z tych efektów potwierdzono w rzetelnych badaniach naukowych. Jednakże….Nieprawidłowo stosowana dieta ketogenna potrafi naprawdę pogorszyć stan zdrowia.

Dlatego jesteśmy tutaj my: dietetycy specjalizujący się w dietach niskowęglowodanowych!

Zachęcamy do czytania naszych wpisów. Mamy nadzieję, że spodobają się Wam!

~~KetoReva